Pobujaj z nami w chmurkach
NIEPUBLICZNY ŻŁOBEK NA MOKOTOWIE
Dlaczego warto podróżować z małym dzieckiem?
15.01.2019 | mgr Natalia Jurgielewicz
Wszyscy uwielbiają podróże! W dzisiejszych czasach, kiedy tak tanio i łatwo można dostać się w zasadzie w każde miejsce na świecie – podróżujemy coraz częściej i chętniej. Kolekcjonujemy wspomnienia i piękne fotografie z najdalszych zakątków. Z zapałem przeszukujemy oferty tanich linii lotniczych i biur podróży, planując kolejne wypady. Jednak w bardzo wielu przypadkach – zapał ten gaśnie w momencie, kiedy pojawia się dziecko.
Młodzi rodzice – nawet jeśli dotychczas byli prawdziwymi globtroterami – boją się podróżować z małym dzieckiem. Wydaje im się, że każdy wyjazd to cała wyprawa, na którą trzeba zabrać milion rzeczy. Do tego dochodzi strach o Maleństwo i o to jak zniesie podróż pociągiem czy samolotem. A jak dołożymy do tych wszystkich powodów powszechne przekonanie, że przecież takie małe dziecko nic z podróży nie wyniesie i nie zapamięta …… to już w ogóle odechciewa nam się jakichkolwiek podróży.
Czy słusznie?
Otóż NIE!!!!! I dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić kilka powodów, dla których zdecydowanie powinniście pomyśleć o wakacjach (nawet zagranicznych) z Waszymi Maluszkami.
Podróże kształcą
Słyszeliście to przysłowie na pewno nie raz, a my zapewniamy, że tyczy się ono tak samo dorosłych – jak też dzieci. Podróż to nowe miejsca i nowe doświadczenia, które rozwijają umysł dziecka. Nowe zapachy, smaki, krajobrazy – to wszystko ma bardzo silne działanie na mózg Maluszka, który może nie zapamięta nazw miejsc, jakie odwiedził – ale miejsca te zostawią ślad w jego psychice.
Ciekawość świata
Podróżowanie z dzieckiem od najmłodszych lat otwiera je na świat i na zmiany. W przyszłości zaowocuje to z pewnością odwagą w podejmowaniu nowych wyzwań. Mały podróżnik – kiedy już dorośnie, będzie potrafił wyjść ze swojej strefy komfortu, nie będzie bał się nowych miejsc i kultur. To nieocenione wartości!
Nowi ludzie
Dokładnie tak – jak dorośli ludzie potrzebują w swoim otoczeniu nowych osób, by się rozwijać – tak samo potrzebują tego nasze dzieci. Poprzez poznawanie nowych twarzy i miejsc – Maluszek uczy się otwartości na świat i tolerancji dla inności takiej jak np. kolor skóry.
Nowe języki
Specjaliści językowi uważają, że dziecku, do którego docierają różne rodzaje mowy – będzie w przyszłości zdecydowanie łatwiej przyswajać obce języki. Dlatego nawet jeśli nasz Maluszek sam jeszcze nie potrafi mówić – dajmy mu szanse osłuchiwać się z nieznanymi językami.
Wspólny czas
Powiedzmy sobie szczerze – na codzień w domu nie spędzamy go razem zbyt wiele, a nawet jeśli już uda nam się pobyć razem – nie zawsze wygląda to do końca tak jakbyśmy chcieli. Urlop to czas tylko dla Was. To okazja do tego, by nadrobić czas spędzany w pracy, pobyć z dzieckiem, zrobić rzeczy, których w domu nie mamy szans zrealizować. Jeśli wakacyjny urlop w pięknym miejscu pozwoli Wam odłożyć na bok wszystkie problemy i sprawy zawodowe – ofiarujecie Maluszkowi coś dużo cenniejszego od najfajniejszych zabawek świata – CZAS. Czas z mamą i tatą, którego każde dziecko łaknie i potrzebuje najbardziej.
Kolekcje wspomnień
Cudowne wakacje uwiecznione na pięknych fotografiach to doskonała okazja, żeby za kilka czy kilkanaście lat przypomnieć sobie jak fantastycznie spędzaliście razem czas. Jeśli wydaje Wam się, ze dziecko nie pamięta nic z okresu kiedy miało 2 latka – możecie się mocno zdziwić! Czasami mózg pobudzony pewnymi obrazami pozwala odżyć bardzo odległym wspomnieniom.
Mimo, iż wyjazd z małym dzieckiem może Wam się wydawać logistycznym wyzwaniem – warto podjąć rękawicę i spróbować zaplanować fajne wakacje, gdzieś w pięknym miejscu. Nie ma nic cudowniejszego niż pomaganie naszemu dziecku w rozwoju a tym właśnie są wspólne wakacje. Być może – na rajskiej, hiszpańskiej plaży okaże się, że nie zabraliście kilku istotnych akcesoriów ….. ale może się też okazać, że wcale nie są aż tak istotne jak wspomnienie pierwszej wspólnej – morskiej kąpieli.
O autorze
mgr. Natalia Jurgielewicz
dyrektor mokotowskiego żłobka „Małe Chmurki”
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogiki oraz studiów podyplomowych na kierunku oligofrenopedagogika i terapia zajęciowa. Swoje umiejętności oraz wiedzę zdobywała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Warszawskich żłobkach jako wychowawca i koordynator. Natalia uczy również w Akademii Efektywnej Nauki. Jak sama mówi – praca z dziećmi jest jej pasją i najbardziej satysfakcjonującym zajęciem.