Pobujaj z nami w chmurkach
NIEPUBLICZNY ŻŁOBEK NA MOKOTOWIE
Wy nie wiecie, a ja wiem … jak rozmawiać trzeba z psem!
15.01.2019 | mgr Natalia Jurgielewicz
Fakt, że obecność domowych zwierzaków bardzo dobrze wpływa na wychowanie naszych Maluszków, nie jest nikomu obcy. Specjaliści mówią jasno – absolutnie nie powinno się izolować dzieci od zwierząt, a wychowanie z czworonogiem może nam przynieść tylko i wyłącznie korzyści. Maluchy uczą się odpowiedzialności za drugą istotę, tego, ze odczuwa ona ból i strach, stają się wrażliwe na krzywdę innych oraz uczą się zwierzęta szanować. Do tego wszystkiego – pies czy kot – to przecież idealny kompan do szaleństw i zabawy.
W naszym żłobku postanowiliśmy wykorzystać wiedzę o dobroczynnym wpływie zwierzaków na dzieci.
W ramach stałej współpracy z “Na psa urok” organizujemy dla Chmurek cykliczne warsztaty z niepełnosprawnym psem Łapkiem, którego dzieciaki wprost uwielbiają.
Warsztaty te są prowadzone raz w miesiącu przez pedagoga specjalnego, doświadczonego w pracy z dziećmi. Łapek jest bardzo pogodnym i towarzyskim psem, który kocha maluchy a mimo swojej niepełnosprawności -zawsze jest chętny do zabawy. Poza tym uwielbia także głaskanie i mizianie.
Każde spotkanie z Łapkiem to dobra okazja do oswojenia dzieci z obecnością zwierzęcia, poznania go wizualnego, ale także dotykowego. Podczas warsztatów uczymy się bezpiecznie witać z psem, omawiamy podstawowe zasady obchodzenia się ze zwierzętami domowymi oraz opowiadamy historię Łapka. Dotykamy dzięki temu trudnego tematu inności i niepełnosprawności – a wszystko to w ramach zabawy i w komfortowych okolicznościach.
Dzieci czekają na Łapka, jak na najlepszego przyjaciela!
Warsztaty z Łapkiem to za każdym razem ogromna frajda i przeżycie dla Chmurek. Dla niektórych z nich obcowanie z czworonogiem nie powinno być niczym wyjątkowym, bo same mają w domach psiaki czy koty. Jednak sposób prowadzenia zajęć, naukę “rozmowy” z psem – traktują trochę jak przygodę, z której wynoszą coś nowego. Na pewno uczą się empatii i potrafią skojarzyć krzywdę zwierzęcia czy człowieka z negatywnymi odczuciami. Fakt, że pogodny Łapek jest pieskiem niepełnosprawnym, uczy też Chmurki pozytywnego podejscia do życia i częstszego uśmiechania się.
Zajęcia mają niesamowity aspekt integracyjny – zacieśniają bardzo więzi miedzy dziećmi, dzięki wspólnemu zaangażowaniu w zabawę.
Doogoterapia
Mało kto wie, że waga tego, jak pies wpływa na rozwój dziecka jest tak ogromna, iż doprowadziła do ukształtowania specjalnej odmiany terapii, którą nazywamy dogoterapią. Jej celem jest głównie wzmocnienie efektów rehabilitacji. Ale jest także stosowana u dzieci oraz osób samotnych, chorych i starszych.
Dogoterapia polega przede wszystkim na zabawie z psem i przebywaniu w jego towarzystwie. Zwiększa to motywację pacjenta do wykonywania ćwiczeń, a dodatkowo ma bardzo pozytywny wpływ na jego psychikę.
Wierzymy, że nasze zajęcia dają Chmurkom (poza dobrą zabawą) mnóstwo pozytywnych bodźców edukacyjnych i zaowocują w przyszłości pięknymi postawami ludzi wrażliwych, delikatnych i odpowiedzialnych. Nasze Chmurki umieją już rozmawiać z psem i wiedzą jak z nim postępować. Może i Twój Maluch chciałby się tego nauczyć?
O autorze
mgr. Natalia Jurgielewicz
dyrektor mokotowskiego żłobka „Małe Chmurki”
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogiki oraz studiów podyplomowych na kierunku oligofrenopedagogika i terapia zajęciowa. Swoje umiejętności oraz wiedzę zdobywała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Warszawskich żłobkach jako wychowawca i koordynator. Natalia uczy również w Akademii Efektywnej Nauki. Jak sama mówi – praca z dziećmi jest jej pasją i najbardziej satysfakcjonującym zajęciem.